Yüz Germe

yüz germeİnsanlar yaşlandıkça yer çekimi ve zamanla yüz derisi kırışmaya ve sarkmaya başlar. Aynı zamanda güneşe maruz kalma ve genetik yanlarda yaşlanmanın etkilerine sebep olurlar. Yüz germe ile bu etkiler ve bozukluklar giderilebilir ve kişilere daha genç bir görünüm kazandırabilir. Bu ameliyat ile özellikle yüz ve boyun derisinin deri ve kasları sıkılaştırılır ve fazla deri çıkarılır. Ameliyat izleri genellikle gözle görünmeyen veya en az görünen yerlerden yapılır. Amaç, yüzün alta yatan yapılarını düzeltip sıkılaştırdıktan sonar deriyi üzerine aynı bir terzi gibi uyarlayarak kişiye daha genç, daha sağlıklı ve rahat bir görünüm kazandırmaktır.

Ameliyat hastanede ve ameliyathane şartlarında genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrası ağrı ve sızı minimaldir. Morluklar ve şişlikler olması normaldir ve kabul edilebilir.Fakat bu belirtilerin hepsi bir iki hafta içinde kaybolacaktır.Yüz germede iyileşme zamana bağlıdır ve gün geçtikçe yüz daha oturur ve hastalar yeni yüzleriyle uzun yıllar mutlu olarak yaşarlar.
Zaman geçtikçe plastik cerrah olarak fark ettiğim en önemli nokta sudur:

Fazla deri veya yağ dokularını çıkartmak ve kalan dokuları sıkı bir şekilde dikmek yüzde iyi bir gençleştirme ( rejuvenasyon sağlamıyor. Çoğu hastada hacim kaybı fazla deriden daha önemli bir nokta olarak görünüyor. Bu yüzden daima yüz germe ile beraber yağ enjeksiyonu da hastalarıma yapmaktayım. Bu otolog yağ transplantasyonu yaşlanmış yüzde natural kıvrımların restorasyonunda çok etkili oluyor ve bunu sadece germe ile başarmak imkansız.Aynı zamanda bilinen bir gerçek var ki transplante edilen yağdaki kök hücreler hacim restorasyonunda önemli rol oynuyorlar. Bunların deri kollajenini kalınlaştırdığı ve böylece yer çekimi, güneş ve zamanın etkilerini geri çevirmektedir.